Duna vízállás Erlau
küszöb nélkül
Duna · km 2110 · AUSZTRIA
Történelmi Duna-vízállások Mauthausen-nél, Ausztria
NormálApad · −5 cm ma
A vízmérce nullpontja: 235,98 m (Adriai-tenger)
Vízgyűjtő terület: 90 601 km²
Ingyenes · bármelyik e-mailből leállíthatod
Vízállás (cm)
2026. 11. 06. 00:30 CET
november 6.: 430 cm a vízállás Mauthausen-nél, 4 cm-rel alacsonyabban, mint tegnap. A jelenlegi vízállás 50 cm-rel az LDC* felett és 80 cm-rel a HDC** alatt.
* LDC: a Duna Bizottság szerinti kisvízszint – az elfogadható minimális vízállás (380 cm). ** HDC: a Duna Bizottság szerinti nagyvízszint – az elfogadható maximális vízállás (510 cm).
Előrejelzés a következő 24–120 órára. Szótár
Mennyire volt pontos az előrejelzés az elmúlt 90 napban, átlagosan: a következő napra 2,5 cm · a második napra 3 cm.
A vízmérce általában néhány óránként jelent; a legutóbbi mérés 23 perccel ezelőtt érkezett.
küszöb nélkül
Figyelem
Normál
Normál
Normál
A Dunán, a 2110. folyamkilométernél található a Mauthausen vízmérce (Ausztria). A legutóbbi mérés (2026. november 6.) szerint a vízállás 429 cm. Ez 49 cm-rel a kisvízszint (LDC, 380 cm) felett és 81 cm-rel a nagyvízszint (HDC, 510 cm) alatt van. A vízállás az elmúlt 7 napban 5 cm-rel csökkent. A hivatalos előrejelzés 1 nap fed le: +24 h: 429 cm (428 … 429 cm). Az elmúlt 30 év azonos napjához képest a 2026. november 6. napi vízállás a legalacsonyabb 25%-ban (percentilis: 15). 1976. január 1. óta a legmagasabb mért vízállás 864 cm (2002. augusztus 13.), a legalacsonyabb 388 cm (1983. november 7.) volt. A Dunán a legközelebbi vízmérce felvízi irányban Wilhering, alvízi irányban Grein. Mennyire volt pontos az előrejelzés az elmúlt 90 napban, átlagosan: a következő napra 2,5 cm · a második napra 3 cm. A mérések néhány óránként érkeznek; a legutóbbi 23 perccel ezelőtt érkezett.
A legközelebbi nagyváros a folyón: Passau vízmérce (116,7 km).
A napi vízállások minimuma, átlaga és maximuma, az LDC alatt vagy HDC felett töltött napokkal — hajózáshoz, mezőgazdasághoz és az árvizek történetéhez.
Utolsó 30 nap
30 állomásnap adattal
0 nap LDC alatt0 nap HDC felett
Utolsó 12 hónap
360 állomásnap adattal
0 nap LDC alatt0 nap HDC felett
Teljes előzmény (1976–2026)
18 304 állomásnap adattal
0 nap LDC alatt207 nap HDC felett
| Év | Minimum | Átlag | Maximum | nap LDC alatt | nap HDC felett | állomásnap adattal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 421 | 431 | 487 | 0 | 0 | 305 |
| 2025 | 420 | 436 | 500 | 0 | 0 | 363 |
| 2024 | 425 | 446 | 490 | 0 | 0 | 104 |
| 2023 | 424 | 445 | 552 | 0 | 4 | 365 |
| 2022 | 425 | 439 | 477 | 0 | 0 | 365 |
| 2021 | 422 | 442 | 576 | 0 | 2 | 365 |
| 2020 | 424 | 441 | 536 | 0 | 3 | 366 |
| 2019 | 419 | 445 | 517 | 0 | 1 | 365 |
| 2018 | 421 | 439 | 512 | 0 | 1 | 365 |
| 2017 | 422 | 444 | 500 | 0 | 0 | 365 |
| 2016 | 424 | 445 | 531 | 0 | 2 | 366 |
| 2015 | 414 | 441 | 508 | 0 | 0 | 365 |
| 2014 | 425 | 443 | 521 | 0 | 2 | 365 |
| 2013 | 429 | 454 | 844 | 0 | 10 | 365 |
| 2012 | 430 | 449 | 515 | 0 | 1 | 366 |
| 2011 | 423 | 440 | 674 | 0 | 3 | 365 |
| 2010 | 429 | 445 | 655 | 0 | 3 | 365 |
| 2009 | 427 | 446 | 668 | 0 | 6 | 365 |
| 2008 | 420 | 442 | 484 | 0 | 0 | 366 |
| 2007 | 427 | 444 | 649 | 0 | 4 | 365 |
| 2006 | 407 | 448 | 635 | 0 | 11 | 365 |
| 2005 | 397 | 446 | 616 | 0 | 8 | 365 |
| 2004 | 399 | 442 | 493 | 0 | 0 | 366 |
| 2003 | 403 | 440 | 482 | 0 | 0 | 365 |
| 2002 | 435 | 460 | 864 | 0 | 13 | 365 |
| 2001 | 428 | 452 | 534 | 0 | 5 | 365 |
| 2000 | 430 | 451 | 497 | 0 | 0 | 366 |
| 1999 | 426 | 451 | 576 | 0 | 11 | 365 |
| 1998 | 406 | 444 | 543 | 0 | 1 | 365 |
| 1997 | 410 | 444 | 655 | 0 | 8 | 365 |
| 1996 | 415 | 443 | 607 | 0 | 1 | 366 |
| 1995 | 406 | 451 | 608 | 0 | 6 | 365 |
| 1994 | 396 | 444 | 541 | 0 | 2 | 365 |
| 1993 | 409 | 448 | 555 | 0 | 3 | 365 |
| 1992 | 403 | 446 | 607 | 0 | 2 | 366 |
| 1991 | 390 | 441 | 794 | 0 | 7 | 365 |
| 1990 | 400 | 444 | 570 | 0 | 3 | 365 |
| 1989 | 411 | 446 | 477 | 0 | 0 | 365 |
| 1988 | 412 | 456 | 639 | 0 | 12 | 366 |
| 1987 | 417 | 457 | 579 | 0 | 6 | 365 |
| 1986 | 388 | 441 | 490 | 0 | 0 | 365 |
| 1985 | 390 | 447 | 742 | 0 | 6 | 365 |
| 1984 | 405 | 446 | 493 | 0 | 0 | 366 |
| 1983 | 388 | 451 | 518 | 0 | 2 | 365 |
| 1982 | 434 | 459 | 600 | 0 | 10 | 365 |
| 1981 | 422 | 465 | 810 | 0 | 18 | 365 |
| 1980 | 422 | 462 | 588 | 0 | 9 | 366 |
| 1979 | 429 | 464 | 691 | 0 | 12 | 365 |
| 1978 | 430 | 456 | 531 | 0 | 1 | 365 |
| 1977 | 432 | 457 | 698 | 0 | 6 | 365 |
| 1976 | 428 | 445 | 543 | 0 | 2 | 366 |
A napi idősor minden nap első mérését használja.
| Dátum | Vízállás (cm) | LDC* | HDC** |
|---|---|---|---|
| 429 | 380 | 510 | |
| 434 | 380 | 510 | |
| 430 | 380 | 510 | |
| 435 | 380 | 510 | |
| 432 | 380 | 510 | |
| 425 | 380 | 510 | |
| 434 | 380 | 510 |
Mauthausen 4 975 lakosú község a Duna bal partján, Linztől tizenöt kilométerre keletre, 265 méter tengerszint felett. A Duna vízállás Mauthausen adatait a 2110,98-as folyamkilométernél olvassák le, az Enns torkolata közelében; az Enns 254 kilométerével Ausztria leghosszabb belső folyója, és itt választja el egymástól Felső- és Alsó-Ausztriát. A mérce nullpontja 235,98 méterrel az Adriai-tenger fölött van, a kisvízi küszöb 379, a nagyvízi 499 centiméter, a 2020. évi átlag 425. 2026. október 25-én 8:15-kor 431 centimétert mutatott, öttel kevesebbet aznap harmincéves átlagánál, és ezzel az ilyen napokra jellemző értékek alsó negyedébe esett.
A város fölötti dombon áll a mauthauseni emlékhely, amelyet 1949-ben nyitottak meg az egykori tábor területén; 1938 és 1945 között mintegy 200 000 embert tartottak itt fogva, közülük több mint 100 000-en haltak meg. A vízparton a berendezés szerényebb: író mérce adatgyűjtővel, amelyet a viadonau olvas le, az adatok mintegy hat óra alatt kerülnek a DoRIS rendszerbe. A mérce adatsora 1976-ig nyúlik vissza.
A megjelenített sor legmagasabb napi értéke 864 centiméter, 2002. augusztus 13-áról. 2013 júniusában 844-nél állt meg a Duna, tizenhárom napon át a nagyvízi küszöb fölött. Ez még nem zárja le a hajózást: Ausztriában rendszerint a legnagyobb hajózható szint fölött 90 centiméterrel állítják le a forgalmat, ami itt 589 centimétert jelent. A százéves víz 891-ig emelkedne.
A száraz évszakok csendesek: 2026 minimuma 421 centiméter, 42-vel a kisvízi küszöb fölött; 2018-ban szintén 421, 2022-ben 425 volt a mélypont. A sorban egyetlen év sincs, amely akár egy napot is 379 alatt töltene, a legalacsonyabb érték pedig 388 maradt, 1983. november 7-éről. A 2026-os év legmagasabb értéke 487 centiméter volt. Harmincnégy kilométerrel feljebb, Linz térségében a wilheringi vízmérce mutatja, mekkora víz érkezik; harmincegy kilométerrel lejjebb a greini vízmérce nyitja a Strudengaut, a Wachauba vezető szűkületet.