Duna vízállás Ilok Most
küszöb nélkül
Duna · km 1216 · SZERBIA
Történelmi Duna-vízállások Slankamen-nél, Szerbia
the next reading is expected around 07:00
AlacsonyApad · −5 cm ma
A vízmérce nullpontja: 69,68 m (Adriai-tenger)
Vízgyűjtő terület: 254 961 km²
Ingyenes · bármelyik e-mailből leállíthatod
Vízállás (cm)
2026. 11. 05. 07:00 CET
november 5.: 51 cm a vízállás Slankamen-nél, 5 cm-rel alacsonyabban, mint tegnap. A jelenlegi vízállás 66 cm-rel az LDC* alatt és 572 cm-rel a HDC** alatt.
* LDC: a Duna Bizottság szerinti kisvízszint – az elfogadható minimális vízállás (117 cm). ** HDC: a Duna Bizottság szerinti nagyvízszint – az elfogadható maximális vízállás (623 cm).
A vízmérce általában naponta egyszer jelent; a legutóbbi mérés 22 órával ezelőtt érkezett.
küszöb nélkül
Alacsony
Alacsony
Alacsony
Alacsony
A Slankamen vízmérce a Dunát méri a 1216. folyamkilométernél (Szerbia). A Duna vízállása 2026. november 5.: 51 cm, a kisvízszint alatt. Ez 66 cm-rel a kisvízszint (LDC, 117 cm) alatt van. Az elmúlt 7 napban a vízállás emelkedő (+13 cm). Az elmúlt 30 év azonos napjához képest a 2026. november 5. napi vízállás a legalacsonyabb 5%-ban (percentilis: 0). 23 év mérése alatt a legmagasabb vízállás 793 cm (2006. április 15.), a legalacsonyabb 4 cm (2026. október 12.) volt. A Dunán a szomszédok felvízi irányban Újvidék, alvízi irányban Zemun. A vízmérce általában naponta egyszer jelent; a legutóbbi mérés 22 órával ezelőtt érkezett.
A közelben mért mellékfolyók: Tisza.
A napi vízállások minimuma, átlaga és maximuma, az LDC alatt vagy HDC felett töltött napokkal — hajózáshoz, mezőgazdasághoz és az árvizek történetéhez.
Utolsó 30 nap
30 állomásnap adattal
30 nap LDC alatt0 nap HDC felett
Utolsó 12 hónap
365 állomásnap adattal
174 nap LDC alatt0 nap HDC felett
Teljes előzmény (2004–2026)
8345 állomásnap adattal
570 nap LDC alatt89 nap HDC felett
| Év | Minimum | Átlag | Maximum | nap LDC alatt | nap HDC felett | állomásnap adattal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 113 | 384 | 170 | 0 | 309 |
| 2025 | 62 | 173 | 356 | 72 | 0 | 365 |
| 2024 | 84 | 305 | 580 | 10 | 0 | 366 |
| 2023 | 50 | 303 | 545 | 24 | 0 | 365 |
| 2022 | 20 | 196 | 378 | 69 | 0 | 365 |
| 2021 | 92 | 265 | 518 | 21 | 0 | 365 |
| 2020 | 126 | 245 | 475 | 0 | 0 | 366 |
| 2019 | 82 | 256 | 608 | 33 | 0 | 365 |
| 2018 | 50 | 255 | 498 | 63 | 0 | 365 |
| 2017 | 105 | 255 | 422 | 2 | 0 | 365 |
| 2016 | 102 | 288 | 516 | 11 | 0 | 366 |
| 2015 | 90 | 244 | 480 | 43 | 0 | 365 |
| 2014 | 170 | 302 | 550 | 0 | 0 | 365 |
| 2013 | 100 | 335 | 662 | 10 | 7 | 365 |
| 2012 | 106 | 254 | 415 | 6 | 0 | 366 |
| 2011 | 80 | 242 | 566 | 34 | 0 | 365 |
| 2010 | 213 | 404 | 721 | 0 | 26 | 365 |
| 2009 | 114 | 302 | 558 | 2 | 0 | 365 |
| 2008 | 129 | 270 | 442 | 0 | 0 | 366 |
| 2007 | 123 | 265 | 472 | 0 | 0 | 365 |
| 2006 | 117 | 346 | 793 | 0 | 48 | 365 |
| 2005 | 130 | 337 | 645 | 0 | 8 | 365 |
| 2004 | 125 | 295 | 524 | 0 | 0 | 366 |
A napi idősor minden nap első mérését használja.
| Dátum | Vízállás (cm) | LDC* | HDC** |
|---|---|---|---|
| 51 | 117 | 623 | |
| 56 | 117 | 623 | |
| 51 | 117 | 623 | |
| 46 | 117 | 623 | |
| 39 | 117 | 623 | |
| 38 | 117 | 623 | |
| 40 | 117 | 623 |
Időjárás
A minimum hőmérséklet 2°C volt, míg a maximum hőmérséklet 11°C. A hőérzet −1°C, a szélsebesség 6,1 m/s, a páratartalom 80%, és a légnyomás 1016 hPa.
Szalánkemén a Duna jobb partján fekszik, az 1216. folyamkilométernél, a Tisza torkolatával szemközt, a Tarcal-hegység lábánál, a szerémségi Inđija községben. A falunak 2022-ben 434 lakosa volt. A vízmérce 1888 óta működik, nullpontja 69,68 méter, a Duna vízállás Szalánkemén adatait pedig a torkolattól számított 1216,020 kilométernél olvassák le; az idáig összegyűlt vízgyűjtő terület 254 961 négyzetkilométer.
A platformnak nincs LDC- és HDC-értéke Szalánkeménre, és ezt az oldal ki is mondja. Az RHMZ, a szerb hidrometeorológiai szolgálat sem közöl védelmi fokozatot: az állomás adatlapján mindkét védelmi rovat kötőjellel áll, szemben az újvidéki 450 és 700, illetve a zimonyi 550 és 650 centiméterrel. 2026. október 24-én a mérce 33 centiméteren állt, az előrejelzés pedig 33, 30, 30 és 32 centimétert adott. A platform sorozata október 22-én kezdődik: 18 centiméter, majd 26.
Az éves maximumok az RHMZ évkönyveinek napi vízállás-táblázataiból olvashatók ki. 2006-ban a Duna április 15-én 793 centiméterig hágott, a vizsgált évkönyvek közül a legmagasabbra; Zimonyban, 43 kilométerrel lejjebb, a 783 centiméteres csúcs április 16-án jött. 2013-ban a hullám június 17-én 662 centiméternél állt meg, miután Újvidéken egy nappal korábban 679-et ért el. 2014-ben a maximum 550 centiméter volt, május 24-én, 2024-ben pedig 580, január 4-én; a szeptemberi árhullám ez alatt maradt, 495 centiméterrel szeptember 29-én. A minimumok a száraz éveket mutatják: 20 centiméter 2022. augusztus 21-én, 84 2024. szeptember 11-én, 100 2013. augusztus 23-án. 2026-ban a platform sorozata 4 centiméterig süllyedt, október 14-én.
A Tisza Szalánkeménnel szemben ömlik a Dunába. A jobb part löszlépcsőkben emelkedik: a Stari Slankamen-i löszszelvény 1975 óta természeti emlék, lösz és fosszilis talajok váltakozó rétegeivel, az „Ade i odseci kod Slankamena” védett táj pedig 407,83 hektárt fog át a partszakaszon és a szigeteken, löszpusztával és a löszbe vájt pincékkel. A név jelentése „sós kő”; itt állt az Acumincum nevű római castrum, 1691-ben pedig itt vívták a szalánkeméni csatát. Új-Szalánkemént 1783-ban alapították.
A felvíz felől, 39 kilométerre az Újvidék vízmérce mutatja, mi érkezik a szalánkeméni mérce felé. Lefelé, 43 kilométerre a Zimony vízmérce már azt a vizet méri, amelybe a Tisza beleömlött. Belgrád közel van, ám a Belgrád vízmérce a Száván áll, a torkolattól 0,97 kilométerre, így nem a Dunáról olvasható le.