Dunaj · km 2 144 · RAKÚSKO
Wilhering
Historické hladiny Dunaja Wilhering, Rakúsko
PozorKlesá · −1 cm dnes
Nula vodočtu: 249,12 m (Jadranské more)
Povodie: 79 446 km²
Zadarmo · vypnete ho z ktoréhokoľvek e-mailu
- Oproti normálu
- 30 z 30
- rokov malo 6. novembra viac vody
- Plavebný prah
- +20 cm
- rozdiel od LDC (221 cm)
Vodná hladina (cm)
06. 11. 2026 04:15 CET
- Vodná hladina (cm)
- normál pre dátum (predošlé roky)
- História z iného vodočtu, prepočítaná na tento vodočet
- LDC 221 cm
Wilhering: dňa 6. novembra hladina dosiahla 233 cm, zaznamenávajúc zníženie o 9 cm v porovnaní s prvým meraním z predchádzajúceho dňa. Aktuálna hladina je o 12 cm nad LDC* a o 395 cm pod HDC**.
* LDC: nízka hladina podľa Dunajskej komisie – minimálna prijateľná hladina (221 cm). ** HDC: vysoká hladina podľa Dunajskej komisie – maximálna prijateľná hladina (628 cm).
Nové merania prichádzajú zvyčajne približne každých 6 hodín; posledné prišlo pred 23 minútami.
Dunaj: proti prúdu a po prúde
- 241cm▼ −1 cm dnes
Hladina Dunaja Erlau
bez prahov
736cm▼ −2 cm dnes- 241cm▼ −1 cm dnes
Hladina Dunaja Mauthausen
Normálna
429cm▼ −5 cm dnesHladina Dunaja Grein
Normálna
706cm▼ −5 cm dnes
Stručne
Vodomerná stanica Wilhering leží na toku Dunaj, na riečnom kilometri 2 144 (Rakúsko). Posledné meranie z 6. novembra 2026 ukazuje 241 cm. Je to 20 cm nad úrovňou nízkej vody LDC (221 cm) a 387 cm pod úrovňou vysokej vody HDC (628 cm). Za posledných 7 dní je trend hladiny klesajúci (−12 cm). V porovnaní s rovnakým dňom za posledných 30 rokov je hladina z 6. novembra 2026 medzi najnižšími 5 % (percentil 0). Od 1. januára 1976 bola najvyššia nameraná hladina 1 119 cm (4. júna 2013) a najnižšia 164 cm (22. januára 1979). Na tom istom toku je najbližšia stanica proti prúdu Erlau a po prúde Mauthausen. Nové merania prichádzajú zvyčajne približne každých 6 hodín; posledné prišlo pred 23 minútami.
Časté vyhľadávania
- Čo znamená dnešný vodný stav?
- Posledné meranie z 6. novembra 2026 ukazuje 241 cm. Je to 20 cm nad úrovňou nízkej vody LDC (221 cm) a 387 cm pod úrovňou vysokej vody HDC (628 cm). Za posledných 7 dní je trend hladiny klesajúci (−12 cm). Nové merania prichádzajú zvyčajne približne každých 6 hodín; posledné prišlo pred 23 minútami.
Podmienky
- Vzduch
- −1–10 °C
- Vietor
- 3,1 m/s
Mapa staníc
Štatistika
Minimum, priemer a maximum denných hladín s dňami pod LDC alebo nad HDC — pre plavbu, poľnohospodárstvo a históriu povodní.
Posledných 30 dní
30 staničné dni s údajmi
- Minimum
- 227cm21. 10. 2026
- Priemer
- 240cm
- Maximum
- 256cm28. 10. 2026
0 dní pod LDC0 dní nad HDC
Posledných 12 mesiacov
360 staničné dni s údajmi
- Minimum
- 221cm02. 10. 2026
- Priemer
- 266cm
- Maximum
- 548cm25. 02. 2026
0 dní pod LDC0 dní nad HDC
Celá história (1976–2026)
18 304 staničné dni s údajmi
- Minimum
- 164cm22. 01. 1979
- Priemer
- 346cm
- Maximum
- 1 119cm04. 06. 2013
195 dní pod LDC119 dní nad HDC
- Rekordné maximum
- 1 119 cm04. 06. 2013
- Rekordné minimum
- 164 cm22. 01. 1979
Po rokoch
| Rok | Minimum | Priemer | Maximum | dní pod LDC | dní nad HDC | staničné dni s údajmi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 221 | 266 | 548 | 0 | 0 | 305 |
| 2025 | 236 | 291 | 563 | 0 | 0 | 363 |
| 2024 | 263 | 345 | 534 | 0 | 0 | 104 |
| 2023 | 247 | 343 | 706 | 0 | 3 | 365 |
| 2022 | 249 | 304 | 475 | 0 | 0 | 365 |
| 2021 | 243 | 331 | 696 | 0 | 2 | 365 |
| 2020 | 243 | 321 | 659 | 0 | 1 | 366 |
| 2019 | 251 | 341 | 606 | 0 | 0 | 365 |
| 2018 | 234 | 315 | 606 | 0 | 0 | 365 |
| 2017 | 240 | 328 | 548 | 0 | 0 | 365 |
| 2016 | 245 | 340 | 598 | 0 | 0 | 366 |
| 2015 | 243 | 318 | 573 | 0 | 0 | 365 |
| 2014 | 250 | 316 | 625 | 0 | 0 | 365 |
| 2013 | 262 | 371 | 1 119 | 0 | 7 | 365 |
| 2012 | 271 | 358 | 595 | 0 | 0 | 366 |
| 2011 | 249 | 321 | 807 | 0 | 3 | 365 |
| 2010 | 264 | 348 | 764 | 0 | 3 | 365 |
| 2009 | 254 | 352 | 663 | 0 | 2 | 365 |
| 2008 | 257 | 337 | 515 | 0 | 0 | 366 |
| 2007 | 259 | 334 | 679 | 0 | 1 | 365 |
| 2006 | 230 | 348 | 785 | 0 | 6 | 365 |
| 2005 | 242 | 340 | 782 | 0 | 5 | 365 |
| 2004 | 237 | 321 | 598 | 0 | 0 | 366 |
| 2003 | 232 | 312 | 572 | 0 | 0 | 365 |
| 2002 | 275 | 401 | 1 037 | 0 | 13 | 365 |
| 2001 | 257 | 378 | 637 | 0 | 5 | 365 |
| 2000 | 269 | 387 | 605 | 0 | 0 | 366 |
| 1999 | 264 | 390 | 774 | 0 | 12 | 365 |
| 1998 | 240 | 338 | 633 | 0 | 1 | 365 |
| 1997 | 238 | 337 | 740 | 0 | 2 | 365 |
| 1996 | 237 | 335 | 612 | 0 | 0 | 366 |
| 1995 | 258 | 387 | 718 | 0 | 5 | 365 |
| 1994 | 228 | 350 | 637 | 0 | 2 | 365 |
| 1993 | 254 | 354 | 663 | 0 | 2 | 365 |
| 1992 | 241 | 343 | 645 | 0 | 1 | 366 |
| 1991 | 223 | 329 | 874 | 0 | 5 | 365 |
| 1990 | 244 | 335 | 641 | 0 | 1 | 365 |
| 1989 | 249 | 345 | 508 | 0 | 0 | 365 |
| 1988 | 260 | 394 | 798 | 0 | 10 | 366 |
| 1987 | 265 | 398 | 704 | 0 | 3 | 365 |
| 1986 | 247 | 348 | 560 | 0 | 0 | 365 |
| 1985 | 237 | 346 | 869 | 0 | 5 | 365 |
| 1984 | 251 | 341 | 539 | 0 | 0 | 366 |
| 1983 | 239 | 365 | 583 | 0 | 0 | 365 |
| 1982 | 266 | 386 | 669 | 0 | 1 | 365 |
| 1981 | 290 | 410 | 923 | 0 | 9 | 365 |
| 1980 | 285 | 396 | 695 | 0 | 2 | 366 |
| 1979 | 164 | 388 | 805 | 24 | 6 | 365 |
| 1978 | 172 | 333 | 588 | 52 | 0 | 365 |
| 1977 | 171 | 343 | 748 | 68 | 1 | 365 |
| 1976 | 183 | 281 | 601 | 51 | 0 | 366 |
Mesačný priemer
Tento rok voči historickému rozsahu
Denný rad používa prvé meranie každého dňa.
Historické hladiny Dunaja Wilhering
| Dátum | Vodná hladina (cm) | LDC* | HDC** |
|---|---|---|---|
| 241 | 221 | 628 | |
| 242 | 221 | 628 | |
| 245 | 221 | 628 | |
| 250 | 221 | 628 | |
| 239 | 221 | 628 | |
| 241 | 221 | 628 | |
| 253 | 221 | 628 |
Počasie
Minimálna teplota bola −1°C, zatiaľ čo maximálna teplota dosiahla 10°C. Pocitová teplota bola −4°C, rýchlosť vetra bola 3,1 m/s, vlhkosť vzduchu bola 100%, a tlak bol 994 hPa.
- min
- −1°C
- max
- 10°C
- pocitová
- −4°C
- vietor
- 3,1 m/s
- vlhkosť
- 100%
- tlak
- 994 hPa
Kláštor a hať
Wilhering leží na pravom brehu Dunaja, pod vodným dielom Ottensheim–Wilhering; hladina Dunaja Wilhering sa odčítava na 2 144,05. kilometri. Nad obcou stojí cisterciánsky kláštor založený v roku 1146, ktorého kostol z rokov 1733–1751 patrí k najvýznamnejším rokokovým stavbám Rakúska; v obci žije 6 235 ľudí. Nula vodočtu je 249,12 metra nad Jadranom, dolná hranica 214 centimetrov, horná 584. Priemer rokov 2020 je 322 centimetrov, storočná voda by dosiahla 1 157 centimetrov a plavba je možná do 674 centimetrov, teda 90 nad najvyššou plavebnou hladinou.
Kláštor a hať
Kláštor dáva miestu meno aj siluetu a od roku 1895 v ňom pôsobí gymnázium. Vodné dielo pri Ottensheime vzniklo medzi rokmi 1970 a 1974; vodočet stojí pod ním. Tabuľka rokov od roku 1994 neuvádza ani jeden deň pod hranicou.
Jún 2013
Štvrtého júna 2013 zapísala séria 1 119 centimetrov, o 82 viac než maximum z roku 2002, ktoré bolo 1 037. V roku 2013 zostala mierka dvanásť dní nad hornou hranicou, v roku 2002 trinásť dní. Vlnu živil dážď v Alpách; Inn, ktorý zbiera aj Salzach, sa vlieva do Dunaja pri Passove, približne 80 kilometrov proti prúdu. Časť vody, ktorá vtedy zdvihla vodočet nad úroveň z roku 2002, prišla odtiaľ.
Najnižšie postavenie za tridsať rokov
Rok 2026 priniesol minimum 221 centimetrov, len sedem nad dolnou hranicou; v roku 2018 to bolo 234 a v roku 2022 249. Najsuchší záznam zostáva 164 centimetrov z 22. januára 1979. Dnešných 229 centimetrov je 61 centimetrov pod priemerom posledných tridsiatich rokov — najnižšie postavenie v tomto období. Najvyššia hodnota roka 2026 bola 548 centimetrov a priemer celej série 346 centimetrov. Od roku 1976 strávil vodočet pod hranicou 154 dní, no v posledných troch desaťročiach ani jeden; celkovo mala séria 233 dní nad hornou hranicou. Osemdesiattri kilometrov proti prúdu ukazuje vodočet v Pasove, čo prichádza z Bavorska; tridsaťštyri kilometre po prúde označuje vodočet v Mauthausene začiatok linzskej oblasti.
Súvisiace stránky
Proti prúdu / Po prúde
- ErlauProti prúdu · km 2 214,5
Blízke stanice na iných riekach
- RotteneggGroße Rodl · 5 km
- AsbergGroßer Haselbach · 9 km
- Bad MühllackenPesenbach · 9 km
- FrahamInnbach · 12 km
- Hörsching (Ort)Hörschinger Bach · 12 km