Sari la conținut

Râul

Inn

Inn are 19 stații în 2 țări, cu prognoză oficială la 1 dintre ele. · Austria, Germania

DanubeAlert urmărește Inn la 19 stații în 2 țări: Austria și Germania. La Rosenheim o.d. Mangfallmündung, stația cu cea mai lungă serie (din 2025), nivelul a variat între 106 cm (2026-02-06) și 302 cm (2026-06-11).

Stații cu citire recentă
19/ 19
Alerte active
82
Ultima actualizare
06.11.2026
Eschelbach — 538 cmHall iTirol (West) — 113 cmInnsbruck — 273 cmKirchbichl Bichlwang — 343 cmKraiburg — 113 cmKufstein (Bahnhofsbrücke) — 220 cmLandeck Perjen — 203 cmMühldorf — 47 cmOberaudorf — 21 cmPassau Ingling — 151 cmPassau Marienbrücke — 123 cmRattenberg — 229 cmRosenheim o.d. Mangfallmündung — 141 cmRosenheim u.d. Mangfallmündung — 137 cmRotholz — 98 cmSchärding — 359 cmSchwaz (Steinbrücke) — 120 cmWasserburg — 132 cmZirl — 113 cm
Stații pe hartă: 19

Inn în Austria10 stații

Pagina țării: Austria →
  1. Nivelul apei pe Inn la Landeck Perjen

    Austria · km 374 · fără praguri

    203cm± 0 cm azi
  2. Nivelul apei pe Inn la Zirl

    Austria · km 311 · fără praguri

    113cm▲ +6 cm azi
  3. Nivelul apei pe Inn la Innsbruck

    Austria · km 298 · fără praguri

    273cm▲ +1 cm azi
  4. Nivelul apei pe Inn la Hall iTirol (West)

    Austria · km 290 · fără praguri

    113cm▼ −12 cm azi
  5. Nivelul apei pe Inn la Schwaz (Steinbrücke)

    Austria · km 269 · fără praguri

    120cm▼ −10 cm azi
  6. Nivelul apei pe Inn la Rotholz

    Austria · km 261 · fără praguri

    98cm▼ −10 cm azi
  7. Nivelul apei pe Inn la Rattenberg

    Austria · km 250 · fără praguri

    229cm▼ −4 cm azi
  8. Nivelul apei pe Inn la Kirchbichl Bichlwang

    Austria · km 229 · fără praguri

    343cm± 0 cm azi
  9. Nivelul apei pe Inn la Kufstein (Bahnhofsbrücke)

    Austria · km 220 · fără praguri

    220cm▲ +4 cm azi
  10. Nivelul apei pe Inn la Schärding

    Austria · km 16 · fără praguri

    359cm▼ −1 cm azi

Descarcă CSVJSON (API)

Inn în Germania9 stații

Pagina țării: Germania →
  1. Nivelul apei pe Inn la Oberaudorf

    Germania · km 211 · fără praguri

    21cm▼ −1 cm azi
  2. Nivelul apei pe Inn la Rosenheim o.d. Mangfallmündung

    Germania · km 186 · fără praguri

    141cm▼ −1 cm azi
  3. Nivelul apei pe Inn la Rosenheim u.d. Mangfallmündung

    Germania · km 185 · fără praguri

    137cm± 0 cm azi
  4. Nivelul apei pe Inn la Wasserburg

    Germania · km 159 · fără praguri

    132cm▼ −7 cm azi
  5. Nivelul apei pe Inn la Kraiburg

    Germania · km 122 · fără praguri

    113cm▼ −2 cm azi
  6. Nivelul apei pe Inn la Mühldorf

    Germania · km 104 · fără praguri

    47cm± 0 cm azi
  7. Nivelul apei pe Inn la Eschelbach

    Germania · km 88 · fără praguri

    538cm▲ +1 cm azi
  8. Nivelul apei pe Inn la Passau Ingling

    Germania · km 3 · fără praguri

    151cm▼ −11 cm azi
  9. Nivelul apei pe Inn la Passau Marienbrücke

    Germania · km 1 · fără praguri

    123cm▼ −4 cm azi

Descarcă CSVJSON (API)

Statistici pe țări

Statisticile complete →
Statistici pe țări
Țarastațiisub LDC azipeste HDC aziExtremele anuluiultima citire
Austria10———
Germania9———

Minimul și maximul sunt anii cu cea mai mare parte de zile-stație sub LDC, respectiv peste HDC, dintre anii cu praguri. Tabelele complete, an cu an, sunt pe pagina de statistici.

Seturi de date pe râu: CSV și JSON pentru fiecare țară

Întrebări frecvente

Câte stații are Innul?
Innul are 19 stații cu citiri zilnice: 10 în Austria și 9 în Germania. Ele acoperă 297 km din cei 517 ai râului, între kilometrul 1, la vărsarea în Dunăre, și kilometrul 298, la Innsbruck.
Care sunt extremele Innului?
Pe 3 iunie 2013, la debitul de la Passau Ingling, apa a urcat la 1.160 cm, maximul seriei de nivel începute în 1970, și la 6.820 de metri cubi pe secundă, maximul seriei de debit din 1921. Apele mici au coborât la 195 de metri cubi pe secundă, pe 31 octombrie 1947, și la 199, pe 23 ianuarie 2017. Seria proprie a platformei pe Inn începe abia în 2026, cu un maxim de 503 cm la Passau Ingling, pe 25 februarie.
Ce praguri oficiale are Innul?
Nivelul Innului se citește la stații cu trepte de raportare bavareze: la stația de la Wasserburg 420, 500, 550 și 600 cm, iar la Innsbruck 500 cm, fără trepte mai sus. Sunt niveluri de raportare, nu avertizări de inundație pentru public.
Cât de navigabilă e Innul?
Innul nu este navigabil: cele 24 de centrale hidroelectrice nu au ecluze, iar pe râu merg doar nave de pasageri, între Schärding și Passau și la Wasserburg.
Cum se citește seria modelului Copernicus pe Inn?
Seria modelului Copernicus, GloFAS și EFAS, este debit calculat, în metri cubi pe secundă, nu o citire la stație, deci nu se compară cu centimetrii. Se citește lângă debitul măsurat, care există la 9 dintre cele 19 stații, și are incertitudinea și orizontul ei. Modelul nu este avertisment de inundație.
De ce se citește debitul, nu doar cota, pe Inn?
Pentru că regimul este alpin: iunie aduce 1.260 de metri cubi pe secundă, ianuarie 411, iar media de vară, 956, aproape o dublează pe cea de iarnă, 513. O cotă în centimetri ascunde diferența de debit dintre anotimpuri.