Sava · km 106 · SERBIA
Šabac
Istoricul nivelului apei la Šabac (Sava), Serbia
ScăzutÎn creștere · +1 cm azi
Gratuit · o oprești din orice e-mail
- Față de normal
- 20 din 22
- ani au avut mai multă apă la 5 noiembrie
- Pragul de navigație
- −1 cm
- față de LDC (−64 cm)
- Vârf prognozat
- −35 cm
- Lun. 9
Nivelul apei (cm)
05.11.2026 07:00 CET
- Nivelul apei (cm)
- Temperatura apei (°C) · axa din dreapta
- Prognoză
- normal pentru dată (anii anteriori)
- Altă stație, nu se compară direct
- LDC −64 cm
Pe 5 noiembrie, apa la Šabac e la −65 cm, cu 1 cm mai sus decât ieri. Cota actuală este cu 1 cm sub LDC* și cu 543 cm sub HDC**.
* LDC: pragul de apă mică al stației (-64 cm). ** HDC: pragul de apă mare al stației (478 cm). Ambele sunt publicate de serviciul hidrologic național.
Următoarele 5 zile
Prognoza pentru următoarele 24–120 de ore. Glosar
Cât de aproape a fost prognoza în ultimele 90 de zile, în medie: pentru ziua următoare 2,2 cm · pentru a doua zi 4,4 cm · pentru a treia zi 9,2 cm.
Stația raportează de obicei o dată pe zi; ultima citire a venit acum 26 de ore.
Sava: amonte și aval
- 179cm▲ +8 cm azi
- 42cm▲ +3 cm azi
- −65cm▲ +1 cm azi
- 61cm± 0 cm azi
- 147cm▼ −1 cm azi
Pe scurt
Pe cursul râului Sava, la km 106, măsoară stația hidrometrică Šabac (Serbia). Nivelul râului Sava în 5 noiembrie 2026 este −65 cm, sub pragul de ape mici. Nivelul stă aproape de cota de ape mici: cu 1 cm sub LDC (−64 cm). În ultimele 7 zile nivelul este în creștere (+14 cm). Prognoza oficială acoperă 2 zile: +24 h: −59 cm, +48 h: −53 cm. Față de aceeași zi din ultimii 30 de ani, nivelul din 5 noiembrie 2026 e în cele mai joase 25 % (percentila 9). În 22 ani de măsurători, maximul a fost 656 cm (18 mai 2014), iar minimul −113 cm (30 august 2012). Pe cursul râului Sava, în amonte se află Sremska Mitrovica, iar în aval Beljin. Cât de aproape a fost prognoza în ultimele 90 de zile, în medie: pentru ziua următoare 2,2 cm · pentru a doua zi 4,4 cm · pentru a treia zi 9,2 cm. Stația raportează de obicei o dată pe zi; ultima citire a sosit acum 26 de ore.
Căutări frecvente
- Ce înseamnă cota de azi?
- Nivelul râului Sava în 5 noiembrie 2026 este −65 cm, sub pragul de ape mici. Nivelul stă aproape de cota de ape mici: cu 1 cm sub LDC (−64 cm). În ultimele 7 zile nivelul este în creștere (+14 cm). Stația raportează de obicei o dată pe zi; ultima citire a sosit acum 26 de ore.
Condiții
- Prognoză +24 h
- −59 cm · +6 cm față de azi
- Prognoză +72 h
- −43 cm · +22 cm față de azi
- Aerul
- 3–12 °C
- Vântul
- 1,8 m/s
Stații din zonă
În amonte, pe Sava: Sremska Mitrovica (33 km). În aval, pe Sava: Beljin (39 km). Afluenți măsurați în apropiere: Badovinci (26 km).
Harta stațiilor
Statistici
Minimul, media și maximul cotelor zilnice, cu zilele petrecute sub LDC sau peste HDC — utile pentru navigație, agricultură și istoricul viiturilor.
Ultimele 30 de zile
17 zile-stație cu date
- Minim
- −105cm25.10.2026
- Medie
- −84cm
- Maxim
- −59cm01.11.2026
14 zile sub LDC0 zile peste HDC
Ultimele 12 luni
73 zile-stație cu date
- Minim
- −105cm25.10.2026
- Medie
- 54cm
- Maxim
- 326cm01.12.2025
14 zile sub LDC0 zile peste HDC
Tot istoricul (2004–2026)
8.053 zile-stație cu date
- Minim
- −113cm30.08.2012
- Medie
- 126cm
- Maxim
- 656cm18.05.2014
703 zile sub LDC222 zile peste HDC
- Record maxim
- 656 cm18.05.2014
- Record minim
- −113 cm30.08.2012
Pe ani
| An | Minim | Medie | Maxim | zile sub LDC | zile peste HDC | zile-stație cu date |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | −105 | −84 | −59 | 14 | 0 | 17 |
| 2025 | −95 | 81 | 519 | 65 | 11 | 365 |
| 2024 | −105 | 78 | 269 | 46 | 0 | 366 |
| 2023 | −83 | 195 | 498 | 18 | 5 | 365 |
| 2022 | −110 | 61 | 473 | 84 | 0 | 365 |
| 2021 | −107 | 115 | 484 | 54 | 2 | 365 |
| 2020 | −86 | 51 | 299 | 11 | 0 | 366 |
| 2019 | −91 | 93 | 444 | 31 | 0 | 365 |
| 2018 | −93 | 138 | 540 | 39 | 25 | 365 |
| 2017 | −105 | 81 | 449 | 61 | 0 | 365 |
| 2016 | −68 | 136 | 516 | 1 | 13 | 366 |
| 2015 | −92 | 122 | 448 | 25 | 0 | 365 |
| 2014 | 32 | 247 | 656 | 0 | 22 | 365 |
| 2013 | −94 | 172 | 521 | 30 | 33 | 365 |
| 2012 | −113 | 65 | 332 | 51 | 0 | 366 |
| 2011 | −106 | 35 | 439 | 88 | 0 | 365 |
| 2010 | −57 | 261 | 572 | 0 | 50 | 365 |
| 2009 | −94 | 119 | 468 | 37 | 0 | 365 |
| 2008 | −75 | 102 | 416 | 6 | 0 | 366 |
| 2007 | −92 | 90 | 382 | 32 | 0 | 365 |
| 2006 | −59 | 167 | 514 | 0 | 24 | 365 |
| 2005 | −18 | 197 | 548 | 0 | 16 | 365 |
| 2004 | −80 | 174 | 538 | 10 | 21 | 366 |
Media lunară
Anul curent față de istoric
Seria zilnică folosește prima citire a fiecărei zile.
Istoricul nivelului apei la Šabac (Sava)
| Data | Nivelul apei (cm) | LDC* | HDC** |
|---|---|---|---|
| −65 | −64 | 478 | |
| −66 | −64 | 478 | |
| −65 | −64 | 478 | |
| −62 | −64 | 478 | |
| −59 | −64 | 478 | |
| −60 | −64 | 478 | |
| −65 | −64 | 478 |
Meteo
Temperatura minimă a fost de 3°C, iar temperatura maximă de 12°C. Temperatura resimțită a fost de 1°C, viteza vântului a fost de 1,8 m/s, umiditatea de 88% și presiunea atmosferică de 1.016 hPa.
- min
- 3°C
- max
- 12°C
- resimțită
- 1°C
- vânt
- 1,8 m/s
- umiditate
- 88%
- presiune
- 1.016 hPa